יש להכריז על אזור התחנה המרכזית בת"א כאזור נפגע זיהום אוויר

ככה עושים צדק סביבתי. עתרנו כנגד השרה להגנת הסביבה.

ככה עושים צדק סביבתי! עתירה תקדימית נגד השרה להגנת הסביבה.

הגשנו לבג"צ, עתירה תקדימית נגד השרה להגנת הסביבה לאחר שלא נענתה לקריאתנו להפעיל את סמכותה ולהכריז על התחנה המרכזית בתל אביב כאזור נפגע זיהום אויר כמחויב על פי חוק אוויר נקי.
הכרזה על אזור התחנה המרכזית כאזור נפגע זיהום אוויר, תחייב את עיריית תל אביב-יפו, תוך שישה חודשים, להכין תוכנית פעולה כוללנית לנקיטת האמצעים בתחומה, לשם צמצום ומניעת הזיהום באזור לרבות הוראות בדבר ניהול והסדרת התחבורה בתחומה.

בעתירה, אנו מבקשים מבג"צ להורות לשרה להכריז על איזור התחנה המרכזית בתל אביב כנפגע זיהום אויר, בשל החריגות החמורות במדד זיהום האוויר מהן סובלים אלפי תושבי שכונת נווה שאנן.
על פי העתירה: במשך עשרות שנים מתקיים באזור התחנה המרכזית בתל אביב-יפו מפגע סביבתי ובריאותי כרוני ומתמשך של זיהום אוויר תחבורתי מזיק לבריאות.

מחוות דעתו של ד"ר אריה ונגר- ראש תחום אויר ואנרגיה שלנו, ניתן לראות בבירור כי באזור התחנה המרכזית ישנן חריגות מערכי הסביבה, של סוגי מזהמי אוויר מסוכנים. באיזור קיים שילוב של ריכוזים גבוהים וחריגים, של שני מזהמי אוויר מסוכנים, המגבירים את הפגיעה בבריאות הציבור ובסביבה.

גם בתקופת הקורונה בשנים 2020-2021 שהתאפיינו בשלושה סגרים ובצמצום ניכר בפעילות התחבורה הציבורית עקב משבר הקורונה, נמדדו ערכים גבוהים ובלתי בריאים בגבול התקן. משבר הקורונה הביא לירידה של עשרות אחוזים בזיהום האוויר בארץ. על אף הירידה בריכוזים, גם בשנת 2020, כמו בכל קודמותיה, נתוני הניטור בתחנת הניטור הסמוכה לתחנה המרכזית, היו הגבוהים ביותר בארץ והותירו את אזור התחנה המרכזית מוכה זיהום אוויר.


כל יום בו השרה להגנת הסביבה, אינה מפעילה את סמכותה, היא חוטאת לתפקידה ומרוקנת מתוכן את תכליתו של חוק אוויר נקי.

גם בתקופת הקורונה בשנים 2020-2021 שהתאפיינו בשלושה סגרים ובצמצום ניכר בפעילות התחבורה הציבורית עקב משבר הקורונה, נמדדו ערכים גבוהים ובלתי בריאים בגבול התקן.

מאמרים קשורים

ניצחון במאבק לפינוי התחנה המרכזית

בעקבות עתירת אדם טבע ודין לבג"ץ, הודיעה תמר זנדברג, השרה להגנת הסביבה, כי היא מכריזה על אזור התחנה המרכזית בתל אביב כאזור נפגע זיהום אויר זאת על פי חוק אויר נקי. עקב כך תאלץ עיריית תל אביב להציג בתוך חצי שנה תכנית פעולה מסודרת.

למאמר המלא

עתירה תקדימית לבג"ץ: דורשים ממפעלי ים המלח לשלם דמי מים

הגשנו עתירה לבג"ץ על מנת לחייב את מפעלי ים המלח לשלם דמי מים על פי חוק המים, כמו כל צרכן וכל מפיק מים בישראל. הגיע הזמן לשים סוף למצב האבסורדי שבו דווקא חברת מפעלי ים המלח לא משלמת דמי מים על אף השימוש האינטנסיבי שלה במשאב כל כך יקר ונדיר.

למאמר המלא

אדם טבע ודין מתנגד למינוי ראש מנהל התכנון

הגשנו עתירה לבג"ץ נגד מינוי רפי אלמליח לראש מנהל התכנון, ונגד הליך המינוי שלו, אשר לטענתנו היה לקוי. אלמליח נמצא בניגוד עניינים מוסדי חריף, מתוקף תפקידו הבכיר ברמ"י בעשור האחרון. וועדת האיתור, שהייתה אמורה לכלול גורמים מקצועיים המתמחים בתכנון, שייצגו את עמדת הממשלה, האקדמיה והציבור, כללה במקום זאת שלושה עורכי דין ללא השכלה אקדמית בתחום זה.

למאמר המלא