![פאנלים סולאריים להפקת אנרגיה מתחדשת](https://adamteva.org.il/wp-content/uploads/2022/06/תמונות-לאתר-25.jpg)
אנרגיה
הרוב המוחלט של האנרגיה המיוצרת בישראל מופק מדלקים מזהמים. אנרגיה היא תנאי הכרחי לקיום ולתפקוד של מדינה ומשק מודרניים. מקורות האנרגיה השונים משמשים לייצור חשמל, לתחבורה יבשתית, ימית ואווירית, לייצור מוצרים תעשייתיים, לחקלאות, ועוד. עם זאת, בצד התועלות של מקורות האנרגיה יש להם גם מחירים סביבתיים הולכים ומצטברים. השימוש האינטנסיבי של האנושות בדלקים פוסיליים כנפט ומוצריו, פחם ואף גז מחצבים ("גז טבעי"), הינו המקור העיקרי לפליטות של זיהום אוויר ושל גזי חממה (בעיקר פחמן דו חמצני) שגורמים למשבר האקלים המתעצם לנגד עינינו.
מקדמים כלכלה מאופסת פחמן בישראל
אנחנו פועלים שנים רבות על מנת לפתח בישראל משק אנרגיה בר קיימא שיתבסס בצד הייצור על מקורות אנרגיה מתחדשים וירוקים, ובצד הצריכה על חיסכון והתייעלות אנרגטיים. יזמנו ואנחנו מקדמים חוק אקלים מתקדם לישראל, שהונח בכנסת לתחילת הליכי החקיקה במאי 2022. חוק האקלים קובע מנגנונים ונתיבים לקידום אנרגיה בת קיימא וכלכלה דלת פחמן בישראל, לרבות יעדים ותוכניות לאומיות להפחתת פליטות של גזי חממה ולאנרגיה מתחדשת.
האנושות, ומדינת ישראל בתוכה, זקוקים למקורות אנרגיה ירוקים, מתחדשים וברי קיימא, ולשינוי כלכלי ומשקי מכני לכלכלה מאופסת פחמן. משק אנרגיה בר קיימא צריך להבטיח אספקת אנרגיה וביטחון אנרגטי יחד עם מחיר כלכלי סביר ויחד עם שמירה על הסביבה. התעצמותו של משבר האקלים ומחיריו הכלכליים והאנושיים החזויים מעלים את חשיבות השיקול הסביבתי לראש הסולם. במדינת ישראל יש יותר מ-300 ימי שמש בשנה. למרות זאת, אומת הסטארט-אפ לא השכילה לתרגם את המשאב הזה לאנרגיה.
כמה עובדות על משק האנרגיה בישראל:
7.5% התייעלות אנרגטית בלבד
רק 30%
חוק האקלים שלנו קובע יעד ל-2030 של
ל-58% מפליטות הפחמן הדו-חמצני
רק כ-8%
מה עוד אנחנו עושים בנושא
![](https://adamteva.org.il/wp-content/uploads/2024/05/תמונות-לאתר-69.jpg)
ממשיכים במאבק בתקדים ההרסני ברובע שדה דב
בניגוד לעמדתנו ולעמדה המקצועית של המשרד להגנת הסביבה, מקדמים ברובע שדה דב מתקנים מבוססי גז טבעי להפקת אנרגיה, אשר מהווים סכנה לבריאות הציבור וצעד אחורה בכל הנוגע לקידום השימוש באנרגיות מתחדשות
![](https://adamteva.org.il/wp-content/uploads/2024/05/תמונות-לאתר-66.jpg)
עתרנו למען הזכות ללמוד בסביבה בטוחה ובריאה
עתרנו כנגד ההפקרה הממושכת והשיטתית של בריאות ילדים מהאוכלוסייה הבדואית, הלומדים בסמיכות לגנרטורים מזהמים. מדובר בפגיעה חמורה בזכותם הבסיסית לחינוך ובעיקרון השוויון
![](https://adamteva.org.il/wp-content/uploads/2024/03/תמונות-לאתר-62.jpg)
אוויר נקי יותר באופק
לאחר דחיות חוזרות ונשנות, נקבע תאריך להפסקת פעילות היחידות הפחמיות המזהמות בתחנת הכוח אורות רבין – טיעונים שהצגנו בשימוע הציבורי שנערך לקראת חידוש היתר הפליטה תרמו לקבלת ההחלטה הצודקת