לוגו אדם טבע ודין
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מצילים את ים המלח!

חתימה על העצומה

הוסיפו את קולכם למאבק

מצילים את ים המלח!

יש לנו חלון הזדמנויות לתקן סיוט שנמשך 60 שנים. בשנת 2030 נגמר הזיכיון של משפחת עופר על ניצול הים והציבור הישראלי. בואו נדאג לא להרוס גם את 60 השנים הבאות.

הגענו לרגע האמת, יש לנו הזדמנות לשנות את המצב העגום של ים המלח! אחרי 60 שנה של הרס בחסות החוק, מגיע סוף סוף לקיצו הזיכיון של משפחת עופר על ים המלח.

משרד האוצר מנסח בימים אלה חוק זיכיון חדש שיקבע את עתיד ים המלח. זה נשמע מופרך אבל אחרי שהחוק הקיים קבע שזה חוקי, ואפילו מקובל להרוס אותו, אנחנו שמים את הרגל בדלת ופועלים לחקיקה אחראית שתשים את הציבור בראש סדר העדיפויות. אנחנו פועלים מול משרד האוצר במטרה להבטיח שהזיכיון החדש יגן לא רק על האינטרסים הסביבתיים אלא גם יבטיח שאזרחי ישראל יקבלו בחזרה את הרווחים שמפיק ים המלח. 

ים המלח הוא תופעה ייחודית במינה המהווה מוקד משיכה והתעניינות עולמית, ואף כמעט נבחר כאחד משבעת פלאי תבל. למרות זאת, בעשרות השנים האחרונות הוא מייצג את הפקרת משאבי הטבע בישראל. 

אזור ים המלח מצוי במצב של התדרדרות אקולוגית מתמשכת המתבטאת בירידת מפלס הים, בשינוי פני הנוף, בפגיעה בתיירות, בנזקים ישירים לתשתיות ובנזקי בולענים כאשר חלק בלתי מבוטל ממצבו העגום של ים המלח ומירידת מפלס הים נובע מהפעילות התעשייתית של חברת מפעלי ים המלח בע"מ בבעלות משפחת עופר.

המפעלים שואבים את מי ים המלח (אך לא משלמים עליהם!) מהאגן הצפוני ומזרימים אותם דרומה, לבריכות האידוי שבאגן הדרומי וכך גורמים להגדלה משמעותית בהתאדות המים. שאיבה זו, שמנצלת את ים המלח לשם רווח של חברת פרטית, תורמת לירידת המפלס של האגן הצפוני של ים המלח. ההתגברות בקצב ירידת המפלס מסתכמת בירידה ממוצעת של כ-1.2 מטר בשנה ולגריעה כוללת של מעל 35 מטרים מאז 1976.

בהסכם הזיכיון של מפעלי ים המלח עם המדינה משנת 1961, נקבע באופן מפורש כי החברה רשאית להרוס את הים. ואכן מאז המפעלים מחריבים את הים תוך מיקסום רווחים למשפחת עופר.

תום תקופת הזיכיון הוא הזדמנות שמתרחשת פעם ב-60 שנה וזוהי הזדמנות לשינוי דרמטי במצב הקיים; חייבים להבטיח שבמסגרת הזיכיון החדש הפגיעה בים המלח תהיה המינימלית, ומאידך, שהרווח לאזרחי ישראל יהיה המקסימלי.

לקראת חידוש הזיכיון, אנחנו פועלים להבטיח שמי שיזכה בו, יהיה מחויב למינימום פגיעה סביבתית, לשיקום הים, ומקסימום רווחים לטובת הציבור הישראלי ולא רק לטובת בעלי ההון. אנחנו צריכים אתכן ואתכם איתנו.

Print Friendly, PDF & Email

איך עוד אנחנו פועלים בנושא

דילוג לתוכן