לוגו אדם טבע ודין

אדם טבע ודין למען נפגעי המלחמה

הארגון שלנו פועל מול רשויות מקומיות, חברת איסוף מיכלי המשקה סייקל וארגונים חברתיים, להקמת מערכי איסוף של מיכלי מקשה שבעדם ניתן פיקדון. התמורה המתקבלת בעדם תועבר כתרומה למטרות הקשורות במלחמה הנוכחית

אנו פועלים ליצירת תשתית שתאפשר איסוף מכלי משקה באופן וולונטרי ובאופן שהתמורה מכספי הפיקדון תשמש לתרומה למטרות הקשורות במלחמה הנוכחית.

הצורך בהקמת מערך כזה נובע מהקושי שחווים חלק מהאנשים בהחזרת מכלי המשקה לרשתות השיווק והוא התחדד גם בעקבות הנחיית המשרד להגנת הסביבה שפטרה את רשתות השיווק מחובתן לאסוף מכלי משקה שניתן עליהם פיקדון בעקבות הלחימה ולאורך כל חודש אוקטובר. 

על רקע זה, פנינו לאחרונה למספר רשויות מקומיות בהצעה להקמת נקודת איסוף של מכלי משקה שהתמורה המתקבלת בעדם תועבר כתרומה – בשלב זה, למטרות הקשורות במלחמה הנוכחית (תרומה לחיילים, שיקום העוטף, סיוע למשפחות המפונים ועוד) ובהמשך, בעתות שלום, למטרות חברתיות אחרות. כמו כן פעלנו מול חברות האיסוף והשגנו את הסכמתה של חברת סייקל לאיסוף מיכלי המשקה מנקודות איסוף שכאלה, בתנאים משופרים, ככל שנמשך מצב הלחימה. 

אנו מעריכים שציבור גדול יירתם לדרך זו של  איסוף וולונטרי למטרת תרומה ואנו מעריכים שפוטנציאל התרומות הוא בשווי של מאות אלפי שקלים.

אנו רואים חשיבות גדולה בהתנעת המהלך הזה, שהוא בבחינת הטוב מכל העולמות: שמירה על הסביבה, צמצום הטמנה של פסולת, מיחזור, איסוף נוח ונגיש של מכלי המשקה וגם תרומה למטרה מבורכת. כיון שמהלך זה יצמצם את נפח הפסולת בפחים הירוקים, יש בכך גם כדי לחסוך כסף לרשויות אשר יחסכו את  את עלויות הפינוי ואת היטל ההטמנה.

לשמחתנו, עיריית רעננה נרתמה ליוזמה זו בשיתוף עם תנועת הצופים, ואיסוף כאמור יחל ב-4 נקודות איסוף ברחבי העיר. אנו מקווים ומצפים כי למהלך יצטרפו רשויות וארגונים נוספים, וכך, נוכל להביא לשינוי סביבתי וחברתי ברמה המקומית ואף ברמה הארצית.

מטרת המהלך היא הנגשת האיסוף, שמירה על הסביבה, צמצום ההטמנה, עידוד המחזור וכן איסוף כספים למטרות תרומה.

מאמרים קשורים

לא לביטול עילת הסבירות

התיקון לחוק יסוד: השפיטה אשר עבר במליאת הכנסת וביטל את עילת הסבירות אילץ אותנו להשמיע את קולנו בסוגיה שהיא לכאורה פוליטית, אך למעשה היא מהותית לעצם קיומנו כארגון סביבה המייצג את האינטרס הציבורי. בדיון שהתקיים השבוע בבג"ץ הצגנו את עמדנו כידיד בית המשפט.

למאמר המלא