ממשיכים במאבק נגד אתר טובלן-משואה

עתרנו השבוע לבית המשפט העליון כדי למנוע את המשך הפעילות של אתר משואה - טובלן, הפועל בניגוד לחוק ובמסווה של אתר קומפוסט. מדובר בהטעיית הציבור ובפגיעה ישירה באינטרס הציבורי לטיפול נאות בפסולת, קידום מיחזור בישראל ומניעת מפגעים סביבתיים.

בעבר עתרנו יחד עם 13 תושבי בקעת הירדן לבית המשפט המחוזי המנהלי, לביטול תוכנית ההרחבה של אתר "קומפוסט משואה", שפועל לאורך שנים בניגוד לחוק.

האתר, שאמור לייצר קומפוסט שישמש כדשן לחקלאות, אינו ממחזר כראוי את הפסולת האורגנית המתקבלת אצלו, ותוצריו אינם קומפוסט בר שימוש. ה"קומפוסט" הזה מלא בחומרים שונים כמו שאריות זכוכית ופלסטיק, ולא ניתן באמת להשתמש בו כדשן לחקלאות. הפסולת מפוזרת במקומות שונים בניגוד לחוק וללא תשלום היטל הטמנה כנדרש בחוק. אם לא די בכך, האתר גורם למטרדי ריח קשים מאוד לסביבתו במשך שנים ארוכות

אנו טוענים כי התכנית להרחבת אתר משואה, היא למעשה תכנית שנותנת הכשרה להמשך ולהרחבה של פעילות בלתי חוקית, וליצירת מצג שווא של מיחזור. על כן עתרנו לבטלה. 

במהלך הדיון בבימה"ש המחוזי המדינה הגישה הודעה מטעמה ובה ביקשה להביע את הסכמתה להשיב את הדיון בתכנית לוועדת המשנה להתנגדויות לצורך מתן החלטה חדשה ביחס לתכנית. 

במילים אחרות, המדינה הסכימה למתן הסעד שביקשנו מבית המשפט, שהוא כאמור ביטול אישור התוכנית. בעקבות הצהרת המדינה מחק בית המשפט המחוזי את העתירה וזאת למרות שבינתיים, דבר בשטח לא השתנה. התכנית עדיין מאושרת, המדינה עדיין לא החזירה את הדיון לוועדות התכנון ולא ביטלה את התוכנית כהצהרתה, האתר עדיין פועל מתוקף אישור התוכנית, הפעילות הבלתי חוקית באתר ממשיכה ורק העתירה שאמורה להבטיח את ביטול התוכנית ואת קיומה של הצהרת המדינה – איננה עוד

לכן, עתרנו לבית המשפט העליון על מנת שיבטל את פסק הדין של בית המשפט המחוזי שהחליט על מחיקת העתירה.

המשך הפעילות של אתר זה מהווה חוסר צדק סביבתי משווע כלפי תושבי משואה, שנפגעים מפסולת המיוצרת בכל רחבי הארץ. אבל העוול הזה פוגע גם בכל אחד ואחת מאיתנו, בכך שהוא מונע הפנמה של בעיית הפסולת בארץ, שגם בימים אלה של מצוקת קרקעות לדיור 80% ממנה עדיין הולכת להטמנה

המשך הפעילות של אתר זה מהווה חוסר צדק סביבתי משווע כלפי תושבי משואה, שנפגעים מפסולת המיוצרת בכל רחבי הארץ. אבל העוול הזה פוגע גם בכל אחד ואחת מאיתנו

מאמרים קשורים

כנס מיוחד: סביבה מתגוננת בעידן פסקת ההתגברות

בשבוע שעבר קיימנו כנס משותף עם התנועה לאיכות השלטון. הכנס עסק בהיבטים הסביבתיים והחברתיים שעלולים להיפגע בעידן של חקיקת פסקת ההתגברות במדינת ישראל. האירוע המרכזי בכנס היה פאנל בהשתתפות ח"כ יוראי להב-הרצנו, מגוון רחב של אנשי ונשות מקצוע בתחום הסביבה, פעילים חברתיים, עיתונאים ומשפטנים.

למאמר המלא

ההשלכות הקטלניות של הרפורמה המשפטית על איכות הסביבה

המציאות הדמוקרטית כפי שאנו מכירים אותה כיום, המספקת הגנה על זכויות אדם סביבתיות, תשתנה ללא היכר אם ההפיכה המשטרית תעבור. גם הזכות הבסיסית לסביבה ראויה לכל אדם תירמס יחד עם זכויות האדם האחרות.

אסור לתת יד להפיכה המשטרית! יחד נשמור על הדמוקרטיה