פיצויי קצא"א על אסון הנפט בשמורת עברונה

האסון האקולוגי הגדול בישראל

5 שנים אחרי אסון הנפט בשמורת עברונה, קצא"א (חברת הנפט קו צינור אילת אשקלון) תפצה את הציבור ב-100 מיליון שקל, בעקבות תביעה שהיינו שותפים לה, על הנזק שגרמה לשמורה.

בשנת 2014, 5 מיליון ליטר נפט זרמו אל שמורת עברונה, לאחר שנבקע צינור נפט בקו אשקלון–אילת צמוד לכביש 90 וממערב לו בצומת הפונה לבאר אורה. הפריצה התרחשה במסגרת עבודות שהתקיימו בשדה התעופה החדש רמון, שחייבו טיפול בצינור. חוקרים שעוקבים אחר התאוששות המערכת האקולוגית בשמורה מצביעים על כך שיותר מ-50 שנה יעברו עד לשיקום השמורה, אם בכלל. זה האסון האקולוגי הגדול בישראל עד כה.

כבוד לחברים שלנו – עו״ד אסף פינק וחגי קלעי, חיה ארז, פרופ' אלון טל ואיריס האן, מנכ״לית החברה להגנת הטבע, על ההישג המשפטי המדהים בהגנה על זכויות הציבור.

חברת קצא"א פעלה במשך עשרות שנים במחשכים, מאחורי דלתיים סגורות, תוך פגיעה חוזרת ונשנית בסביבה. הליכים משפטיים שלנו, כולל בג"צ ותיקון תקנות בנושא, הובילו לביטול החיסיון שאיפשר לקצא"א שלא למסור מידע הנוגע לאיכות הסביבה ולהליכי תכנון. אנחנו מברכים על ההסכם שמאלץ את קצצ"א לשלם על הנזק

תמונה: נועם וייס, החברה להגנת הטבע

חברת קצא"א פעלה במשך עשרות שנים במחשכים, מאחורי דלתיים סגורות, תוך פגיעה חוזרת ונשנית בסביבה.

מאמרים קשורים

מתנגדים להארכת החיסיון על פעילות קצא"א

שלחנו הערות על ההארכה הצפויה לחיסיון החל על פעילות חברת קצא"א. החברה הייתה מעורבת בכמה מאסונות הזיהום הסביבתיים החמורים ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל. לאור הסכנות הסביבתיות שפעילות החברה מציבה, נדרשת שקיפות לשם הגברת הפיקוח הציבורי על פעילותה ולהגנה על הסביבה.

למאמר המלא

ההשלכות הקטלניות של הרפורמה המשפטית על איכות הסביבה

המציאות הדמוקרטית כפי שאנו מכירים אותה כיום, המספקת הגנה על זכויות אדם סביבתיות, תשתנה ללא היכר אם ההפיכה המשטרית תעבור. גם הזכות הבסיסית לסביבה ראויה לכל אדם תירמס יחד עם זכויות האדם האחרות.

אסור לתת יד להפיכה המשטרית! יחד נשמור על הדמוקרטיה