פיצויי קצא"א על אסון הנפט בשמורת עברונה

האסון האקולוגי הגדול בישראל

5 שנים אחרי אסון הנפט בשמורת עברונה, קצא"א (חברת הנפט קו צינור אילת אשקלון) תפצה את הציבור ב-100 מיליון שקל, בעקבות תביעה שהיינו שותפים לה, על הנזק שגרמה לשמורה.

בשנת 2014, 5 מיליון ליטר נפט זרמו אל שמורת עברונה, לאחר שנבקע צינור נפט בקו אשקלון–אילת צמוד לכביש 90 וממערב לו בצומת הפונה לבאר אורה. הפריצה התרחשה במסגרת עבודות שהתקיימו בשדה התעופה החדש רמון, שחייבו טיפול בצינור. חוקרים שעוקבים אחר התאוששות המערכת האקולוגית בשמורה מצביעים על כך שיותר מ-50 שנה יעברו עד לשיקום השמורה, אם בכלל. זה האסון האקולוגי הגדול בישראל עד כה.

כבוד לחברים שלנו – עו״ד אסף פינק וחגי קלעי, חיה ארז, פרופ' אלון טל ואיריס האן, מנכ״לית החברה להגנת הטבע, על ההישג המשפטי המדהים בהגנה על זכויות הציבור.

חברת קצא"א פעלה במשך עשרות שנים במחשכים, מאחורי דלתיים סגורות, תוך פגיעה חוזרת ונשנית בסביבה. הליכים משפטיים שלנו, כולל בג"צ ותיקון תקנות בנושא, הובילו לביטול החיסיון שאיפשר לקצא"א שלא למסור מידע הנוגע לאיכות הסביבה ולהליכי תכנון. אנחנו מברכים על ההסכם שמאלץ את קצצ"א לשלם על הנזק

תמונה: נועם וייס, החברה להגנת הטבע

חברת קצא"א פעלה במשך עשרות שנים במחשכים, מאחורי דלתיים סגורות, תוך פגיעה חוזרת ונשנית בסביבה.

מאמרים קשורים

הישג במאבק על חוף אמנון

הוועדה לשמירת הסביבה החופית (הולחו"ף) דחתה את הדיון בנוגע לקידום הבנייה של אתר הנופש לעשירים בלבד לתאריך לא ידוע. התוכנית הייתה להקים כפר נופש יוקרתי על חשבון שטחים פתוחים ועל חשבון מאות עצים שחלקם נמצאים באזור יער מוגן. שלחנו מכתבים דחופים לוועדות התכנון ולפקיד היערות בדרישה לשנות ולצמצם את התוכנית תוך מזעור הפגיעה בציבור ובסביבה

למאמר המלא

ניצחון במאבק לפינוי התחנה המרכזית

בעקבות עתירת אדם טבע ודין לבג"ץ, הודיעה תמר זנדברג, השרה להגנת הסביבה, כי היא מכריזה על אזור התחנה המרכזית בתל אביב כאזור נפגע זיהום אויר זאת על פי חוק אויר נקי. עקב כך תאלץ עיריית תל אביב להציג בתוך חצי שנה תכנית פעולה מסודרת.

למאמר המלא