דרישה להפסקת עבודות הפיתוח בחופי אילת

פנינו ביחד עם החברה להגנת הטבע וצלול לשר התיירות יואל רזבוזוב, לראש עיריית אילת אלי לנקרי ולמנהל התכנון בדרישה דחופה לעצור את העבודות בטיילת החוף הצפוני של אילת ולקיים דיון דחוף בנושא. העבודות, נוגדות את המדיניות בחופי אילת, ממומנת על ידי משרד התיירות ופוגעת בחוף ובשוניות האלמוגים.

בינואר השנה תושבי אילת הופתעו לגלות עבודות בינוי וביטון אינטנסיביות בחופים הצפוניים של אילת, בסמוך לקו המים. התוכנית שעל בסיסה מתבצעות העבודות אושרה בוועדה המקומית אילת וקיבלה היתרי בנייה. אלא שאלה הוצאו על סמך תוכניות שאושרו בשנת 1983 ו-1988, לפני למעלה מ-30 שנה. המשמעות היא שהגנות שחלות על החופים כיום, מכוח תמ"א 13 (תוכנית המתאר של החופים) וחוק החופים, לא חלות על התוכנית הנוכחית.

לטענת ראש העיר של אילת, שמעון לנקרי, העבודות יבטיחו את המשך שימורה של רצועת החוף לצד פיתוח התשתיות הציבוריות ההכרחיות באיכות שמבטיחה עמידות והתמודדות עם ארועי מזג אוויר קיצוניים כדוגמת אותה סופה ידועה שהכתה בעיר במרץ 2020, והובילה להרס ולנזקים סביבתיים.

במשרד להגנת הסביבה הביעו הסתייגות מהתוכנית וביקשו להיות מעורב בהיתרי הבנייה לפני האישור. אלא שהליך הראישור של התוכניות נעשה ללא יידוע המשרד. לאחר ההיתרים ותחילת העבודות ביקשו במשרד כי העירייה תפסיק אותן, אולם הן עדיין מתבצעות. לאור התחלת העבודות, ביצעו גורמי המקצוע של המשרד סיורים בחופים, מהם עלה כי עבודות הפיתוח נעשות בסמיכות רבה מאוד לקו המים ובמקרים מסוימים אף מעבר לו, ואירעו בהן תקלות ופגיעה בסביבה החופית. כמו כן, במקרים מסוימים הבנייה צמצמה אף יותר את רצועת החוף הצרה העומדת לרשות הציבור: כמה מטרים בודדים שנותרו לשימוש הציבור.

מתן לוינסון, מתכנן מחוז הדרום במשרד להגנת הסביבה כתב על הסכנות מהתוכנית: "השימוש הנרחב שנעשה בבטון מזוין שנוצק על קרקע חופית מזיק לסביבה, מסכן את האלמוגים של אילת, ולא צריך להיות פרקטיקה מקובלת בשנת 2022. ניכר שבתכנון החופים באילת לא נלקחו בחשבון שיקולים סביבתיים שהיו צריכים להישקל. יש דרכים ידידותיות לסביבה להנגיש לציבור את החופים היפים של אילת".

אדם טבע ודין, בשיתוף עם החברה להגנת הטבע וצלול, כתב מכתב לשר התיירות יואל רזבוזוב בדרישה דחופה לעצור את העבודות באופן מיידי, שכן העבודות מתבצעות בשיתוף משרד התיירות באמצעות החברה להגנות ים המלח. מתוך המכתב: "העיר אילת תמשוך אליה תיירים מקומיים וזרים לא בזכות משטחי בטון אינסופיים על חוף הים אלא בגלל מי המפרץ הצלולים ושונית האלמוגים שבהם. עבודות כפי שמבצעת עיריית אילת יגרמו לפגיעה אנושה באלמוגים ולפגיעה אנושה בפוטנציאל התיירותי של העיר." מכתב דומה נשלח גם לראש עיריית אילת, שמעון לנקרי.

"העיר אילת תמשוך אליה תיירים מקומיים וזרים לא בזכות משטחי בטון אינסופיים על חוף הים אלא בגלל מי המפרץ הצלולים ושונית האלמוגים שבהם. עבודות כפי שמבצעת עיריית אילת יגרמו לפגיעה אנושה באלמוגים ולפגיעה אנושה בפוטנציאל התיירותי של העיר"

מאמרים קשורים

פרויקט ראשון מסוגו להעלאת חוסן המים העירוני

אדם טבע ודין לוקח חלק בפרוייקט השבת מי הנגר של עיריית רמת גן. הארגון מקדם ביחד עם העירייה גיבוש מדיניות מתמרצת לניהול מי הנגר ומניעת הצפות, כחלק מההיערכות העירונית למשבר האקלים. איגום מי גשמים והשבתם למאגר מי התהום יכול לסייע להפחית את תלות משק המים בהתפלה, ולתרום לחוסן המים והאקלים של ישראל.

למאמר המלא

התנגדות לבניית מלונות בחוף לידו באשדוד

למרות התחזיות הצופות את עליית פני הים, למרות שטח החוף המצומצם המוקצה לציבור בחופי ישראל, למרות חוק החופים שאמור להגן על החופים שלנו מפני פיתוח חסר אחריות – עיריית אשדוד מקדמת בנייה של שני מלונות במרחק של כ-60 מטרים מקו המים בחוף לידו. אדם טבע ודין הגיש התנגדות לתוכנית להגדלת המלונות.

למאמר המלא