זיהום קרקע: משמעויות והשלכות

בשנים האחרונות, עם חשיפתם של מספר לא מבוטל של מוקדי זיהום קרקע, בפרט במתחמים שבהם התנהלה במשך שנים ארוכות פעילות של מערכת הבטחון, התברר כי תופעת הקרקעות המזוהמות, אינה זוכה לטיפול נאות.

ברחבי הארץ, קיימים אתרים מזוהמים רבים שרובם רעילים ומסוכנים לאדם ולסביבה ואין תיעוד או מיפוי הולם, שיגדיר את היקף הבעיה ואת הדרכים להתמודד עמה. לא אחת חלק מהאתרים מיועדים למטרות מגורים, כאשר אין הסדר למפגע הבריאותי הטמון בהם.

מקורו של זיהום הקרקע הינו בחומרים מסוכנים אשר דלפו או נשפכו על הקרקע או לתוכה ממקורות מזהמים שונים. מקורות אלה הינם: מפעלי תעשיה צבאיים או אזרחיים, שעשו שימוש בחומרים מסוגים שונים, בהם חומרים מסוכנים ביותר וחומרי נפץ, תחנות דלק שמיכליהם דלפו במשך שנים, אתרי פסולת, בריכות אידוי ואגירה, בסיסי צבא, קווי צנרת של דלקים, מוסכים, שדות תעופה ומקורות נוספים. 

הסכנות בזיהום קרקע

זיהום הקרקע עלול לגרום, מעבר להשחתת הקרקע, לזיהום מקורות מי תהום (ולא מעט בארות באזור המרכז כבר נסגרו עקב זיהום), לזיהום אוויר, עקב פליטתם של גזי קרקע שמסוכנים לנשימתו של אדם, כמו גם לחשש לפיצוצים ועד מניעת השימוש בקרקע למטרות שונות ורבות.

במדינת ישראל, לאור רמת הצפיפות ההולכת וגדלה, בעיקר במרכז הארץ, קיימת חשיבות רבה לשמירה על הקרקע כך שניתן יהיה לעשות בה שימוש למטרות שונות: לתעשייה, למגורים ולשימושים נוספים. 

הסדר מקיף לתיקון המצב

אנו פועלים ליצירת הסדר כולל לטיפול במשבר זיהום הקרקעות באמצעות הצעת חוק שיקום קרקעות מזוהמות שניסחנו וקידמנו אשר עברה קריאה ראשונה בכנסת. הצעת חוק זו תיתן פתרון כולל לטיפול באתרים מזוהמים, במי התהום המזוהמים ויצירת מקור מימון לשם כך ועד מניעת זיהום במקור.

בנוסף, אנו ממשיכים להציג את עמדתנו בוועדות התכנון השונות ולקדם ביצוע של סקרי קרקע מקיפים וקבלת תכניות מפורטות לטיהור השטחים המזוהמים, לפני תחילת הכשרת השטח לבנייה ולמטרות נוספות.

מקורו של זיהום הקרקע הינו בחומרים מסוכנים אשר דלפו או נשפכו על הקרקע או לתוכה ממקורות מזהמים שונים.

מאמרים קשורים

פרויקט ראשון מסוגו להעלאת חוסן המים העירוני

אדם טבע ודין לוקח חלק בפרוייקט השבת מי הנגר של עיריית רמת גן. הארגון מקדם ביחד עם העירייה גיבוש מדיניות מתמרצת לניהול מי הנגר ומניעת הצפות, כחלק מההיערכות העירונית למשבר האקלים. איגום מי גשמים והשבתם למאגר מי התהום יכול לסייע להפחית את תלות משק המים בהתפלה, ולתרום לחוסן המים והאקלים של ישראל.

למאמר המלא

התנגדות לבניית מלונות בחוף לידו באשדוד

למרות התחזיות הצופות את עליית פני הים, למרות שטח החוף המצומצם המוקצה לציבור בחופי ישראל, למרות חוק החופים שאמור להגן על החופים שלנו מפני פיתוח חסר אחריות – עיריית אשדוד מקדמת בנייה של שני מלונות במרחק של כ-60 מטרים מקו המים בחוף לידו. אדם טבע ודין הגיש התנגדות לתוכנית להגדלת המלונות.

למאמר המלא