חופים פתוחים לכולם

בשנת 2009 בעקבות עתירה שהגשנו, קבע בית המשפט העליון כי כל חופי הרחצה יהיו פתוחים ללא תשלום.

בשנת 2009 בעקבות עתירה שהגשנו, קבע בית המשפט העליון כי כל חופי הרחצה יהיו פתוחים ללא תשלום. פעלנו מתוך השקפת עולם, לפיה המרחב הציבורי שייך לכולם, ושהייה בחופים ציבוריים הינה זכות בסיסית של כל אדם.

בשנה זו גיבש משרד הפנים נוהל המסדיר את נושא התשלום בחופים, על פי נוהל זה 9 חופים ב-7 רשויות מקומיות אושרו לגביית תשלום, לא כולל חופים נוספים באחריות רשות הטבע והגנים, שבהם הכניסה מותנית בתשלום.

השבוע, יותר מ-10 שנים אחרי החלטת בג"ץ, הודיע שר הפנים, אריה דרעי, על איסור גביית תשלום בחופי הרחצה בישראל. מנכ״ל אדם טבע ודין, עו”ד עמית ברכה, מזכיר כי “עוד בימי המשפט הרומי נקבע כי הים וחוף הים משאב ציבורי, קניין של הציבור, ולו הזכות ליהנות ממנו. מכללים עתיקים אלה נגזר העיקרון המודרני לפיו חופים, על אוצרות הטבע שבהם, שייכים לציבור כולו, ויש לשמרם לטובתו”.

"חופים, על אוצרות הטבע שבהם, שייכים לציבור כולו, ויש לשמרם לטובתו”

מאמרים קשורים

חוק ההסדרים – חקיקה הרסנית לסביבה

גם השנה, אישור תקציב המדינה על ידי הכנסת יהיה כפוף לקידום חקיקת חוק ההסדרים. חקיקת ההסדרים הממשלתית המקודמת השנה כוללת שורת צעדים הרסניים ותקדימיים, אשר יפגעו אנושות בהגנה החוקתית שחלה על הסביבה ובריאות הציבור.

למאמר המלא

כיכר אתרים – האם הכיכר תישאר פתוחה לציבור או שתעבור לידיים פרטיות?

הגשנו התנגדות לתכנית מתאר מקומית שעתידה להפוך את שטח כיכר אתרים בתל אביב משטח ציבורי לפרטי, אשר יכלול שני מגדלים רבי קומות שייעודם תיירות ומגורים. הפיכתה של הכיכר לשטח פרטי היא ניסיון להפריט את המרחב הציבורי ואת החופים, והוא ייפגע בשימוש של הציבור בכיכר.

למאמר המלא