חוק פינוי אסבסט

בשנת 2011 לאחר מאבקים משפטיים של למעלה משני עשורים, הובלנו להחלטות תקדימיות של בתי המשפט, לרבות בית המשפט העליון, על החובה לפנות את פסולת האסבסט המסוכנת בגליל המערבי ואת חובת יצרנית האסבסט, חברת איתנית, לשלם מחצית מעלות פרויקט הניקוי של קרקעות הגליל המערבי מאסבסט.

נזכיר כי פסולת אסבסט היא סכנה בריאותית מובהקת, שחשיפה אליה יכולה להביא לתחלואה ואף מוות. במקום שבו הרשויות והתעשיה מעלו בחובתן, בית המשפט העליון חייב אותן לפנות את הפסולת ולשמור על בריאות התושבים.

החוק למניעת מפגעי אסבסט נכנסת לתוקף בשנת 2011 ומטרתו למנוע חשיפה של הציבור הרחב למפגעי אסבסט. החוק אוסר שימוש באסבסט בבנייה חדשה, קובע תאריכי יעד להוצאת אסבסט משימוש, מסדיר את רישוי העוסקים באסבסט ומגדיר את דרך התחזוקה של אסבסט קיים במבנים ציבוריים. 

באפריל 2011 החל המשרד להגנת הסביבה בביצוע פרויקט לניקוי קרקעות הגליל המערבי מאסבסט. חברת איתנית, שהטמינה בקרקעות האזור פסולת אסבסט, הגישה עתירה לבג"ץ כנגד השתתפותה בעלויות השיקום. בהרכב של שלושה שופטים – גרוניס, הנדל וזילברטל – קבע בג"ץ כי יש לדחות את העתירה.

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל "אדם טבע ודין" אמר כי "מדובר בפסק דין תקדימי ופורץ דרך בכל הנוגע לאחריות יצרן". עו"ד קרן הלפרן-מוסרי, מנהלת המחלקה המשפטית באגודה הדגישה כי פסק הדין מהווה סגירת מעגל של תהליך שהחל לפני למעלה מ-10 שנים ביחד עם תושבי הגליל המערבי: "התושבים והמבקרים בגליל המערבי יוכלו להינות בשעה טובה מסביבה בריאה וראויה שאינה מסכנת את בריאותם באופן יומיומי".

מדובר בפסק דין תקדימי ופורץ דרך בכל הנוגע לאחריות יצרן

מאמרים קשורים

פרויקט ראשון מסוגו להעלאת חוסן המים העירוני

אדם טבע ודין לוקח חלק בפרוייקט השבת מי הנגר של עיריית רמת גן. הארגון מקדם ביחד עם העירייה גיבוש מדיניות מתמרצת לניהול מי הנגר ומניעת הצפות, כחלק מההיערכות העירונית למשבר האקלים. איגום מי גשמים והשבתם למאגר מי התהום יכול לסייע להפחית את תלות משק המים בהתפלה, ולתרום לחוסן המים והאקלים של ישראל.

למאמר המלא

התנגדות לבניית מלונות בחוף לידו באשדוד

למרות התחזיות הצופות את עליית פני הים, למרות שטח החוף המצומצם המוקצה לציבור בחופי ישראל, למרות חוק החופים שאמור להגן על החופים שלנו מפני פיתוח חסר אחריות – עיריית אשדוד מקדמת בנייה של שני מלונות במרחק של כ-60 מטרים מקו המים בחוף לידו. אדם טבע ודין הגיש התנגדות לתוכנית להגדלת המלונות.

למאמר המלא