אסון נחל צין

בית משפט השלום בבאר שבע גזר את דינם של חברת קצא"א ומנהליה בפרשת זיהום נחל צין בשנת 2011 – אירועים סביבתיים שגרמו לפגיעה אקולוגית, מהגדולות שאירעו במדינה.

למרבה הצער, בית המשפט גזר על הנאשמים, עונשים קלים ולא מרתיעים. ענישה במקרי זיהום כל כך קשים חייבת להיות חמורה כך שכל מנהל בעתיד לא יעיז לחסוך בהוצאות שמטרתן מניעת זיהום.

בחודש יוני 2011, במהלך עבודות שיפוץ של קו צינור אילת-אשקלון (קצא"א) בבקעת צין, דלף דלק לשמורת צין. הדליפה, שהוגדרה חמורה וגדולה מאוד, פגעה במעלה צין ובערוץ נחל צין. מדובר בעשרות קוב של דלק סילוני שנשפכו בשטח השמורה. חלק נכבד של הדלק הסילוני נשאר בערוץ ובגדות הנחל גם לאחר סיום עבודות השיקום. הדבר יצר פגיעה חמורה בבית הגידול וסיכן בעלי חיים שבאו עימו במגע או ניזונו מצמחיה מזוהמת.

חברת קצא"א ונושאי משרה בכירים בה הואשמו בשתי עבירות של זיהום מים בנסיבות מחמירות, שתי עבירות של השלכת פסולת המכילה חומר מסוכן ולכלוך ברשות הרבים ועבירה אחת של גרימת ריח חזק או בלתי סביר. על החברה נגזר קנס של 1.6 מליון ש"ח. על מנכ"ל קצא"א דאז, סמנכ"ל ההנדסה בקצא"א והאחראי על עבודות השיפוץ בעת האירועים, ועל מנהל הפרויקט מטעמה של קצא"א, נגזרו קנסות פרסונליים. עם זאת, שני האחרונים עדיין עובדים בקצא"א נכון למתן פסק הדין.

מנכ"ל אדם טבע ודין, עמית ברכה: "אנו רואים חשיבות עליונה בהטלת אחריות אישית של מנהלי קצא"א על פעילותה חסרת האחריות והזלזול הבוטה שלה בסביבה ומשמעותה לחיי האדם. אנו מקווים שההחלטה תכה גלים בקצא"א, ובחברות נוספות שממשיכות בזלזול וזיהום הסביבה באופן יומיומי תוך סיכון חיי  אדם ובעלי חיים".

אנו מקווים שההחלטה תכה גלים בקצא"א, ובחברות נוספות שממשיכות בזלזול וזיהום הסביבה באופן יומיומי תוך סיכון חיי אדם ובעלי חיים

מאמרים קשורים

ניצחון במאבק לפינוי התחנה המרכזית

בעקבות עתירת אדם טבע ודין לבג"ץ, הודיעה תמר זנדברג, השרה להגנת הסביבה, כי היא מכריזה על אזור התחנה המרכזית בתל אביב כאזור נפגע זיהום אויר זאת על פי חוק אויר נקי. עקב כך תאלץ עיריית תל אביב להציג בתוך חצי שנה תכנית פעולה מסודרת.

למאמר המלא

עתירה תקדימית לבג"ץ: דורשים ממפעלי ים המלח לשלם דמי מים

הגשנו עתירה לבג"ץ על מנת לחייב את מפעלי ים המלח לשלם דמי מים על פי חוק המים, כמו כל צרכן וכל מפיק מים בישראל. הגיע הזמן לשים סוף למצב האבסורדי שבו דווקא חברת מפעלי ים המלח לא משלמת דמי מים על אף השימוש האינטנסיבי שלה במשאב כל כך יקר ונדיר.

למאמר המלא