לוגו אדם טבע ודין
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
זיהום נפט בעברונה

קרקעות מזוהמות

בישראל יותר מ-2200 אתרים של קרקעות מזוהמות. זיהום קרקעות על ידי חומרים מסוכנים הפך בשנים האחרונות לאחד המפגעים הסביבתיים הקשים ביותר בקנה מידה ארצי. מדינת ישראל משופעת באתרי תעשייה, תחנות דלק, בסיסי צבא ועוד, אשר גרמו ועדיין גורמים לזיהום קרקעות. החומרים מזהמים את הקרקע ומחלחלים למי התהום, הם מי השתייה הטבעיים שלנו, וכתוצאה מכך נסגרו בשני העשורים האחרונים מאות בארות מי שתייה בישראל, ותוכניות בנייה מקודמות על קרקע מזוהמת ומסכנות את בריאות הציבור.

לא בונים לפני שמנקים

במשך שנים רבות גילתה מדינת ישראל אוזלת יד בכל הנוגע לשיקום הקרקעות המזוהמות, וכתוצאה מכך הונצח הזיהום ואף התפשט וגרם לסגירת בארות שתייה רבים. אנחנו מקדמים כבר שנים את הצעת החוק לשיקום קרקעות מזוהמות, שמטרתו לחייב את המזהם לשלם בגין הזיהום, לייצר קרן תקציבית לשיקום הקרקע ובכל מקרה, לוודא שתכנית בנייה לא תופקד במוסדות התכנון לפני שיאושר סקר מזהמים לקרקע ושתכנית לא תאושר לפני ניקוי מלא של הקרקע ושיקום של מי התהום.

בין הקרקעות המזוהמות שטחים נרחבים במרכז הארץ, ביניהם אזורי פעילות של התעשייה הצבאית, כמו תע"ש השרון ותע"ש נוף ים בשרון, תע"ש המגן בת"א, תע"ש בית הכרם בירושלים ועוד. שטחים אחרים זוהמו ומשמיכים להזדהם בשל פעילות של תחנות דלק, בסיסי צבא כגון בסיס תל השומר, מפעלים ועוד. בראש ובראשונה, הצעת החוק לשיקום הקרקעות תאפשר טיפול מקיף שיקצר ואף יחסוך את תהליך הפנייה לבתי המשפט בדבר אישורי בנייה ליזמים בקרקע מזוהמת – כל זאת ללא אישור ובחינה מדוקדקת של היקפי הזיהום וניקוי השטח. 

כמה עובדות על קרקעות המדינה:

יותר מ-2200 אתרים

נמצאו כמזוהמים, וממשיכים להמצא עוד כל העת
1900 מתוכם נמצאים באזור בעל רגישות הידרולוגית גבוהה

מזהמים עיקריים שנתגלו:

דלקים, שמנים, מתכות, חומרי הדברה, חומרי נפץ, אסבסט ועוד...
כל אלו משפיעים על בריאותנו דרך חשיפה אליהם מהאוויר, משתייה ומרחצה.

שיקום הקרקעות

הכרחי לטובת שחרור שטחי בנייה ומימוש הליכים ראוי.
ופיתוח של שטחים ציבוריים פתוחים לטובת הציבור.

תכנית הבנייה באפולוניה בוטלה

בזכות העתירה שלנו בשל החשד לזיהום הקרקע באזור שלא נבדק
הישג זה יצר תקדים שישפיע על אופן תכנון הבנייה בישראל ויחייב את המדינה לשים את בריאות התושבים בראש סדר העדיפויות.

מה אנחנו עושים עוד בנושא

דילוג לתוכן