עתרנו לבג"ץ לפינוי התחנה המרכזית בתל אביב

הגשנו לבג"צ, עתירה תקדימית נגד השרה להגנת הסביבה לאחר שלא נענתה לקריאתנו להפעיל את סמכותה ולהכריז על התחנה המרכזית בתל אביב כאזור נפגע זיהום אויר, כמחויב על פי חוק אוויר נקי.

הכרזה על אזור התחנה המרכזית כאזור נפגע זיהום אוויר, תחייב את עיריית תל אביב-יפו, תוך שישה חודשים, להכין תוכנית פעולה כוללנית לנקיטת האמצעים בתחומה, לשם צמצום ומניעת הזיהום באזור לרבות הוראות בדבר ניהול והסדרת התחבורה בתחומה.

בעתירה, אנו מבקשים מבג"צ להורות לשרה להכריז על איזור התחנה המרכזית בתל אביב כנפגע זיהום אויר, בשל החריגות החמורות במדד זיהום האוויר מהן סובלים אלפי תושבי שכונת נווה שאנן.

כתבנו בעתירה כך: במשך עשרות שנים מתקיים באזור התחנה המרכזית בתל אביב-יפו מפגע סביבתי ובריאותי כרוני ומתמשך של זיהום אוויר תחבורתי מזיק לבריאות. 

מחוות דעתו של ד"ר אריה ונגר- ראש תחום אויר ואנרגיה שלנו, ניתן לראות בבירור כי באזור התחנה המרכזית ישנן חריגות מערכי הסביבה, של סוגי מזהמי אוויר מסוכנים. באיזור קיים שילוב של ריכוזים גבוהים וחריגים, של שני מזהמי אוויר מסוכנים, המגבירים את הפגיעה בבריאות הציבור ובסביבה.

"גם בתקופת הקורונה בשנים 2020-2021 שהתאפיינו בשלושה סגרים ובצמצום ניכר בפעילות התחבורה הציבורית עקב משבר הקורונה, נמדדו ערכים גבוהים ובלתי בריאים בגבול התקן. משבר הקורונה הביא לירידה של עשרות אחוזים בזיהום האוויר בארץ. על אף הירידה בריכוזים, גם בשנת 2020, כמו בכל קודמותיה, נתוני הניטור בתחנת הניטור הסמוכה לתחנה המרכזית, היו הגבוהים ביותר בארץ והותירו את אזור התחנה המרכזית מוכה זיהום אוויר".

"כל יום בו השרה להגנת הסביבה, אינה מפעילה את סמכותה, היא חוטאת לתפקידה ומרוקנת מתוכן את תכליתו של חוק אוויר נקי.

חשוב להדגיש כי מדובר בעתירה תקדימית, מכיוון שעד כה, לפי ידיעתנו, לא נעשה שימוש בסעיף המדובר בחוק אוויר נקי, וככל שלא ייעשה שימוש בכלי החשוב הזה, גם במקרה כה מובהק של זיהום אוויר חמור ומתמשך וגרירת רגליה של עיריית תל אביב בנושא – ייחשב הסעיף כאות מתה.

במשך עשרות שנים מתקיים באזור התחנה המרכזית בתל אביב-יפו מפגע סביבתי ובריאותי כרוני ומתמשך של זיהום אוויר תחבורתי מזיק לבריאות. 

מאמרים קשורים

פרויקט ראשון מסוגו להעלאת חוסן המים העירוני

אדם טבע ודין לוקח חלק בפרוייקט השבת מי הנגר של עיריית רמת גן. הארגון מקדם ביחד עם העירייה גיבוש מדיניות מתמרצת לניהול מי הנגר ומניעת הצפות, כחלק מההיערכות העירונית למשבר האקלים. איגום מי גשמים והשבתם למאגר מי התהום יכול לסייע להפחית את תלות משק המים בהתפלה, ולתרום לחוסן המים והאקלים של ישראל.

למאמר המלא

התנגדות לבניית מלונות בחוף לידו באשדוד

למרות התחזיות הצופות את עליית פני הים, למרות שטח החוף המצומצם המוקצה לציבור בחופי ישראל, למרות חוק החופים שאמור להגן על החופים שלנו מפני פיתוח חסר אחריות – עיריית אשדוד מקדמת בנייה של שני מלונות במרחק של כ-60 מטרים מקו המים בחוף לידו. אדם טבע ודין הגיש התנגדות לתוכנית להגדלת המלונות.

למאמר המלא